Resultater 2009

Hoppekåring Aalborg 2009

Aalborg den 23. juli 2009

3-års renavlede hopper 87½ - 100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakter Udstiller
3 Gunda Højbogård Garant Lukas Rudbæk 9-8-7-9 6-8 8-9-8 9 Lilian Lausten, Nibe
10 Karina af Ålborgdal Garant Urprinz 8-8-8-7 8-6 8-7-7 8 Gitte Larsen, Hadsund
6 Amalie Højbogård Garant Aleksander 8-7-7-8 7-7 7-8-7 8 Lilian Lausten, Nibe
9 Michelle Garant Thor 8-8-8-7 6-8 8-7-6 7 Jens K. Nielsen, Mariager
1 Agathe Højbogård Garant Compact 7-8-7-8 6-7 9-7-7 7 Lilian Lausten, Nibe
8 Lonea Højbogård Garant Gruson Grundberg 8-7-8-7 7-8 7-7-6 7 Carsten Pedersen, Hjørring
5 Linette Garant Pallex af Ulstrup 7-7-7-7 7-6 7-7-6 7 Heidi Andersen, Thisted
4 Saga af Legaardslund Garant Compact 6-6-6-6 8-8 6-6-6 6 Aura & Henrik Petersen, Skanderborg
7 Thilde Garant Thor 6-6-6-6 7-7 7-6-6 6 Jens Peter Pedersen, Vadum


4-års renavlede hopper 87½ - 100 % oldenborgafstamning

Ktl. nr. Navn Far Morfar Karakter Udstiller
30 Lisette Garant Pallex af Ulstrup 8-8-7-7 8-7 8-7-7 8 Poul Anker & Magna Andersen, Thisted
31 Urza Kærgård Unions Big Ben Enzo 7-7-8-7 8-8 8-8-8 8 Mette M & Otto Chr. Mikkelsen, Aabybro
141 Stald Hovslags Ane Bell Lukas Rudbæk Uffe Korshøjgård 6-7-7-6 7-7 6-7-6 6 Julie Sørensen, Skive


5-års og ældre renavlede hopper 87½ - 100 % oldenborgafstamning

Ktl. nr. Navn Far Morfar Karakter Udstiller
37 Maggie Hald Compact Thor 8-8-7-7 8-7 8-8-7 8 Marianne Hæsum Hansen, Dahlsvej 4 st., 9330 Dronninglund
39 Fabiola Lindegård Gruson Grundberg Max Agerbo 8-7-8-7 6-7 8-7-6 7 Henny og Gudmund Hansen, Sejetvej 8, 8654 Bryrup
127 Elisa af Østerholm Ramses Franco 7-8-7-7 7-7 7-7-5 7 Julie Sørensen, Skive
38 Cille May Compact Jumbo 7-7-6-6 6-7 6-6-6 6 Charlotte Kjærsgaard, Løgstrup


3-års forædlede hoppe 25 - 75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.
Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
19 Møllegårds Micala Kanudos xx Compact 9-8-8-8 8-8 8-8-9 9 Kaj Thomassen. Lem St.
17 Fürst Lady af Hvarre Fürstendonner af Hvarre Tony Vale xx 8-8-8-8 8-8 7-8-8 8 Fam. Rasmussen, Arden
24 Bella Tisted Painters Row xx Compact 9-9-8-7 8-7 8-6-7 8 Svenning Bruun, Arden
26 Bridonna af Holtegård Uffe Korshøjgård Top of Class 8-8-8-7 8-7 8-8-7 8 Hans H. Bak, Dronninglund
16 Fürstin Kærgård Fürstendonner af Hvarre Ultimo af Hvarre 8-8-8-7 8-8 7-8-7 8 Jørn S. Lambertsen, Aabybro
11 Filippa Søndervang Nando Laban Agerbo 8-9-9-7 5-8 7-8-7 8 Dorte, Søren & Iver S. Nielsen, Gadbjerg
13 Halkjærs Penelope Uffe Korshøjgård Kimmi af Nørhalne 8-7-7-8 7-7 7-8-7 8 Thomas Rasmussen, Nykøbing M
18 Jackie Union Jack Præstegårdens Lukas 8-8-8-7 6-8 6-7-7 8 Grethe Andersen,
12 Zeri af Østerdovergaard Nando Claudie Damsgård 7-7-8-7 7-7 8-8-7 7 Mona Emma Bach Pedersen, Hurup Thy
21 Claudie Nygård Tiberias Urprinz 8-8-7-7 7-7 7-7-7 7 Jens Anton Juhl, Støvring
15 Hestbækvejens Urdo Nando Urprinz 8-7-8-7 7-6 7-7-7 7 Kaj Winther, Farsø
20 Engdals Chanel Nando Uffe Korshøjgård 8-7-7-7 7-7- 7-7-6 7 Ulla Junge, Randers SØ
23 Charto´s Paci Painters Row xx Compact 9-9-7-6 7-6 7-5-6 7 Charlotte Kjærsgaard, Løgstrup
27 Bakkegårdens Smilla Painters Row xx Compact 8-8-7-6- 6-7 7-5-7 7 Joan O. Bruun & Chr, Hansen, Aars
22 Karona af Holtegård Uffe Korshøjgård Top of Class 7-7-7-6 7-7 6-7-6 7 Hans H. Bak, Dronninglund


4-års forædlede hopper 25 - 75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
34 Møllegårds Anemone Højvangs Turbo Lajos K 9-8-8-8 7-8 8-8-7 8 Kaj Thomassen, Lem St.
33 Sillian Stuntmann af Hvarre Urban af Hvarre 8-7-7-7 7-7 8-7-7 7 Phrueksawat Rungsaeng, Aalborg
35 Lillevangs Tazja Thai af Sulsted Gorm Damsgård 7-7-8-7 7-7 6-8-7 7 Tine Groos, Vestbjerg


5-års og ældre forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
40 Oline af Kraghede Thai af Sulsted Aleksander 8-8-8-7 6-7 7-7-7 7 Per Larsen, Løgstør
41 Pixiline af Kraghede Thai af Sulsted Aleksander 8-8-8-7 7-7 6-7-6 7 Per Larsen, Løgstør
126 Maglegårdens Capella Højvangs Strauss Urprinz 7-7-7-7 6-6 7-8-7 7 Carsten Højmark, Hjørring
42 Langmosegård´s Cassiopeia Casino Pallex af Ulstrup 7-6-7-6 6-6 7-7-6 6 Ulla Brandt, Hobro


3-års hopper til forregister

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
29 Victoria Union Jack Temple Wind xx 8-7-8-7 8-7 7-7-7 7 Marianne Quist, Høng


4 års hopper til forregister

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
36 Ma Fila Noir Jacques Ukendt 7-6-7-6 7-6 6-7-6 6 Theresa Pedersen, Ørbæk


5 års og ældre hopper til forregister

Ktl.nr. Navn Far Morfar Karakterer Udstiller
44 Twiggy Nicolars Beau Brummel (traver) 6-7-7-5 6-5 6-5-5 5 Karin Fisker, Hadsund

Print Email